Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

Litera "Ś"

• ŚWIATŁO - szczególny symbol Bóstwa Chrystusa. Pismo Święte nazywa Boga światłością (1 J 1,5) i źródłem światła (Ps 35,10).

• ŚWIĄTYNIA - miejsce gdzie Bóg jest szczególnie obecny i czczony.

Litera "T"

• TABERNAKULUM - miejsce w kościele, w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament.

• TIARA - papieska korona, składająca się z trzech diademów (z tego powodu zwana też triregnum), wysadzana kamieniami szlachetnymi i perłami, ozdobiona na szczycie małym krzyżem.

• TONSURA - usunięcie włosów z czyjejś głowy, aby wyrazić, że jest on oddzielony od świata i całkowicie oddany Bogu; jest to symbol, który odnajdujemy nie tylko w chrześcijaństwie, ale także w innych religiach, np. w buddyzmie.

• TORA - Pięcioksiąg Mojżesza czyli 5 początkowych ksiąg Starego Testamentu: Księga Rodzaju (Genesis), Księga Wyjścia (Exodus), Kapłaństwa (Leviticus), Liczb (Numeri), Powtórzonego Prawa (Deuteronomium).

• TRIDUUM PASCHALNE - trzy dni, w których obchodzi się pamiątkę męki, śmierci, pogrzebu i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

• TRYBULARZ - używana w kościele kadzielnica, do której na rozżarzone węgle sypie się kadzidło (mieszanka pachnących żywic, ziół i kwiatów).

• TURYFERARIUSZ - ministrant niosący trybularz.

Litera "U"

• UMYCIE NÓG - zob. mandatum

Litera "V

• VASKULUM - naczynie z wodą do przepłukiwania palców po komunikowaniu.

• VELUM - zob. welon

Litera "W"

• WELON - okrycie wierzchnie celebransa w czasie uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

• WELON NA KIELICH - tkanina (chusta), którą nakryty jest kielich do momentu przygotowania darów ofiarnych; ponownie kielich nakrywa się tym welonem po Komunii Świętej.

• WIARA - uznanie za prawdę czegoś, czego osobiście sprawdzić nie można. Podstawą wiary jest zaufanie do tego, kto przekazuje prawdę. Jest ona cnotą, dzięki której człowiek bez wątpliwości wierzy w Boga. Przede wszystkim jest łaską Boga darmo daną człowiekowi. Jest odpowiedzią na miłość Boga.

• WIECZERZA WIGILIJNA - (łac. vigilia - wolne czuwanie) to wieczerza spożywana tradycyjnie w przeddzień Bożego Narodzenia.

• WIECZNA LAMPKA - jest znakiem obecności Eucharystii w tabernakulum. Wskazuje na obecność Chrystusa. Światło to przypomina Go jako wieczną światłość. Początkowo była to lampka oliwna. Z czasem została ona zamieniona ze względów praktycznych w lampkę elektryczną, co jednak w pewien sposób wypacza jej sens.

• WIELKANOC - najstarsze i największe święto chrześcijańskie. W tym dniu przypominamy sobie, że po śmierci zmartwychwstaniemy podobnie jak zmartwychwstał Chrystus.

• WIELKA SOBOTA - w tym dniu wspominamy dzień, w którym Pan Jezus spoczywał w grobie. Spotykamy się na modlitwie u Grobu Pańskiego i tradycyjnie święcimy potrawy wielkanocne. Wieczorem odprawiana jest Msza, zwana Wigilią Paschalną, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.

• WIELKI CZWARTEK - czwartek przed Wielkanocą (pierwszy dzień Triduum Paschalnego). Wieczorna Msza Święta zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką ustanowienia Sakramentu Eucharystii przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

• WIELKI PIĄTEK - jest dniem męki i śmierci Chrystusa, dniem smutku i żałoby, dlatego obowiązuje nas post ścisły. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej natomiast jest odprawiane Nabożeństwo Męki Pańskiej, które kończy się uroczystym przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Kaplicy zwanej Grobem Pańskim.

• WIELKI TYDZIEŃ - Ostatni tydzień wielkiego postu, w którym przeżywamy wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa. Rozpoczyna się on Niedzielą Palmową.

• WIERNOŚĆ SŁOWU - dobry ministrant to taki, który w życiu codziennym dotrzymuje Panu Bogu i ludziom obiecanego słowa.

• WIGILIA - dzień poprzedzający duże święto kościelne, np. Wigilia Bożego Narodzenia.

• WODA ŚWIĘCONA - jest wodą pobłogosławioną przez kapłana, przeznaczoną do czynności liturgicznych.

• WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - uroczystość obchodzona 1 listopada. Wspominamy w niej wszystkich zmarłych znanych i nieznanych, którzy jako święci żyją z Bogiem w niebie.

• WULGATA - łaciński przekład Biblii dokonany przez św. Hieronima w IV wieku na polecenie papieża. Z tego tekstu Biblię na język polski przełożył w XVI wieku ks. Jakub Wujek. Był to oficjalny tekst Pisma Świętego używany w Polsce aż do Soboru Watykańskiego II.

Litera "Z"

• ZAKRYSTIA - pomieszczenie (część kościoła!!!), w którym ministranci i celebransi przygotowują się do Mszy Świętej, a także przechowuje się tam wszystkie naczynia i szaty liturgiczne.

• ZGROMADZENIE LITURGICZNE - zebranie się razem wiernych dla sprawowania czynności liturgicznych pod przewodnictwem przedstawiciela hierarchii kościelnej. Zgromadzenie liturgiczne jest znakiem obecności Chrystusa w swoim Kościele.

• ZŁOŻENIE RĄK - przy modlitwie oznacza wniesienie duszy do Boga i oddanie się Mu się z wiarą.

• ZNAK KRZYŻA - najczęściej spotykany znakiem tak w liturgii, jak i poza liturgią. Przypomina dzieło odkupienia dokonane przez Chrystusa na krzyżu (Kol 1,20). Jest symbolem wiary (1 Kor 1,17) i źródłem łask (Ef 2, 16).

• ZNIECHĘCENIE - (grec. Akedia) stan znużenia, zobojętnienia, zmęczenie, wyczerpanie. Może stać się etapem duchowego rozwoju.