Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

Litera "R"

• REKOLEKCJE - to kilka dni w sposób szczególny poświęconych Bogu, w których podejmujemy refleksje nad wiarą, modlitwą, miłością do Boga i sprawami dotyczącymi życia religijnego. Pomocą tej refleksji jest słuchanie głoszących przez rekolekcjonistę nauk. Rekolekcje kończą się zazwyczaj przystąpieniem do sakramentu pokuty i Komunii Świętą.

• RELIGIJNOŚĆ - gorliwość w wyznawaniu wiary, wyrażająca się w życiu zgodnym z Ewangelią, posłuszeństwie przykazaniom, żywym uczestnictwie w nabożeństwach, szczególnie we Mszy Świętej i przyjmowaniu Komunii Świętej.

• RELIKWIARZ - ozdobne naczynie, w którym przechowuje się relikwie.

• RELIKWIE - cząstki kości Świętych Pańskich lub przedmioty, które miały styczność z Chrystusem Panem albo Świętymi.

• REQUIEM - uroczysta Msza Święta pogrzebowa.

• RESPONSORIUM - powtarzane wersety psalmu stanowiące odpowiedź człowieka na Słowo Boże.

• ROK LITURGICZNY - jest on wspomnieniem i przeżywaniem zbawczych dzieł Boga dokonanych głównie przez Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się od I Niedzieli Adwentu. Rok Kościelny nazywany bywa również Rokiem Pańskim lub Rokiem Zbawienia.

• RORATKA - to duża świeca stawiana obok ołtarza, ozdobiona białą lub niebieską wstążką symbolizującą Maryję. Roratkę zapala się tylko podczas rorat.

• RORATY - śpiew na wyjście Mszy Świętej wotywnej o Matce Bożej w Adwencie rozpoczyna się od słów: "Rorate caeli desuper" - Spuście rosę niebiosa z góry". Stąd Mszę Świętą o Matce Bożej w Adwencie nazwano Roratami. Kościół na początku tej Mszy św. pogrążony jest w ciemnościach. Pala się jedynie świece i lampiony. Dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w kościele. Dekoracja Rorat przypomina zbliżanie się do uroczystości Bożego Narodzenia.

• RUBRYKI - przepisy zawarte w księgach liturgicznych, dotyczące wykonywania poszczególnych obrzędów. Nazwa ta pochodzi od wyrazu łacińskiego ruber (ruber, rubra, rubrum) = czerwony. W dawnych rękopisach teksty modlitw pisano czarnym, a objaśnienia czerwonym kolorem. Od XI w. stało się to regułą, przestrzeganą do dnia dzisiejszego.

• RYNGRAF - wypukła tabliczka z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny lub świętego patrona. Dawniej nosili je rycerze na zbroi albo pod nią, potem wieszano je w domach jako znak wiary.

• RYTUAŁ - zawiera on przepisy wraz z modlitwami i obrzędami, które odnoszą się do sprawowania sakramentów świętych i sakramentaliów.

Litera "S"

• SANCTISSIMUM - łacińska nazwa Najświętszego Sakramentu.

• SANCTUS - "święty".

• SEDILIA - siedzenie dla celebransa i tych, którzy mu usługują. Znajdują się w pobliżu Ołtarza.

• SŁUŻBA LITURGICZNA - zespół ludzi, chłopców i dziewcząt, którzy w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełniają posługę w sposób określony przepisami Kościoła.

• SPOWIEDŹ - sakrament pojednania z Bogiem. W sakramencie tym zostają nam przez kapłana (spowiednika) w imieniu Boga odpuszczone grzechy, które wyznaliśmy (absolucja).

• STUŁA - część stroju liturgicznego - znak władzy kapłańskiej.

• STYPENDIUM MSZALNE - ofiara pieniężna składana podczas zamawiania Mszy Świętej.

• SUMIENIE - zdolność wewnętrzna człowieka do rozróżniania między dobrem i złem. Tę zdolność trzeba w sobie wykształcić. Prawidłowo ukształtowane sumienie mówi człowiekowi, że powinien czynić dobro, a unikać zła. Dla chrześcijan pomocą jest w tym względzie pełnienie woli Bożej, która powinna być dla nich miarą wszelkich czynów.

• SUPLIKACJA - uroczyste wezwanie zaczynające się od słów: "Święty Boże, Święty Mocny...", w czasie którego lud prosi Boga o opiekę we wszystkich trudnościach i przeciwnościach naszego życia takich jak głód, wojny, powodzie, pożary, oraz o Bożą litość nad modlącymi się tym śpiewem.

• SUTANNA - długi czarny strój kapłański.

• SYNERGIZM - (grec. synergos = współtowarzysz) doktryna teologiczna, według której do zbawienia niezbędne jest współdziałanie łaski bożej i woli człowieka.

• SZABAT - siódmy dzień tygodnia u Żydów - dzień odpoczynku.