Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

Litera "H"

• HAGGADA - dłuższa modlitwa dziękczynna, kończąca ucztę paschalną u Izraelitów. Jej treścią było przypominanie dobrodziejstw dokonanych przez Boga w historii świętej i składanie Mu za nie dziękczynienia. Modlitwę tę łatwo można było zmienić na chrześcijańską modlitwę eucharystyczną (Kanon Rzymski).

• HEORTOLOGIA - (od grec. heorte = święto) to nauka o pochodzeniu i znaczeniu świąt chrześcijańskich całego roku kościelnego. Bada je w aspekcie historycznym, teologiczno-liturgicznym, duszpasterskim i moralno-ascetycznym.

• HEREZJA - (łacińskie hairesis - branie dla siebie)  to uznane przez Kościół za sprzeczne poglądy religijne głoszone przez pojedyncze osoby lub grupy społeczne. W Kościele Katolickim herezje były zwalczane przez inkwizycję, a ich głoszenie groziło sankcjami np. ekskomuniką.

• HEZYCHAZM - (grec. Hezyhia = spokój) szkoła ascezy i mistycznego zjednoczenia z Bogiem.

• HOMILIA - (kazanie) jest to słowo kapłana skierowane do wiernych na tle usłyszanych czytań biblijnych.

• HOSANNA - Okrzyk ten wznosili ludzie, gdy Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy. Podczas Mszy Świętej znajduje on odzwierciedlenie w śpiewie "sanctus", co znaczy tyle, co "święty" lub "Pomóż Panie!"

• HOSTIA - chleb niekwaszony (przaśny) złożony we Mszy Świętej jako dar ofiarny i przemieniony następnie słowami przeistoczenia w Ciało Jezusa, ma kształt krążka opłatka.

• HUMERAŁ - jest to biała chusta okrywająca szyję i ramiona kapłana. Wywodzi się ze starożytnej chusty noszonej na ramionach przez ludzi należących do wyższych warstw społecznych.

• HYMN - uroczysta pieśń śpiewana na cześć Boga lub świętych.

Litera "I"

• IHS - są to trzy pierwsze litery imienia Jezus pisanego w języku greckim.

• IN NOMINE PATRIS ET FILII ET SPIRITUS SANCTUS - "W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

• INRI - "Jezus z Nazaretu, król żydowski". Napis ten umieszczony był na tabliczce wiszącej na krzyżu Chrystusa.

• INTENCJA MSZALNA - gdy wierzący zamawia Mszę Świętą podaje jakąś prośbę - mówi, o co pragnie, by się modlić

• ITE MISSA EST! - "Idźcie w pokoju Chrystusa!" (dosłownie: Idźcie, ofiara spełniona)

Litera "J"

• JASEŁKA - Nazwa ta pochodzi od staropolskiego sowa "jasła", a są to przedstawienia teatralne, których treść stanowią wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.

• JUTRZNIA - nabożeństwo poranne poprzedzające Liturgię, zawiera kanon składający się z 9 pieśni.