Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

Litera "Ł"

• ŁÓDKA - naczynie należące do kadzielnicy, zawierające ziarenka kadzidła.

Litera "M"

• MANDATUMliturgiczny obrzęd umycia nóg w podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Główny celebrans umywa nogi dwunastu mężczyznom na pamiątkę umycia przez Chrystusa nóg dwunastu Apostołom w Wieczerniku.

• MEDYTACJA - to pobożne rozmyślanie o Bogu, życiu Jezusa, Matce Bożej, połączone z wprowadzeniem praktycznych i konkretnych życiowych wniosków.

• MELCHIZEDEK - zob. luna.

• MIŁOŚĆ - to największe przykazanie ustanowione przez Boga, to sens i wartość jaką doświadczamy najpierw dzięki rodzicom, a potem w kontaktach z bliźnimi.

• MINISTRANT - członek ludu Bożego, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła.

• MISTYCYZM - prąd religijno-filozoficzny, uznający możliwość ponadzmysłowego, bezpośredniego kontaktu duszy człowieka z Bogiem.

• MITRA - nakrycie głowy biskupa używane podczas sprawowania czynności liturgicznych.

• MODLITWA POWSZECHNA -  jest to szczególna forma modlitwy błagalnej. Zanoszą ją do Boga wierni i kapłan obecni na Mszy Świętej. Następuje ona po kazaniu lub homilii w dni powszednie, a w niedzielę i święta po wyznaniu wiary. W modlitwie tej prosimy w różnych potrzebach Kościoła, w intencjach papieża i kapłanów, w intencjach społecznych, za chorych, cierpiących, zmarłych, obecnych na Mszy Świętej itp.

• MONSTRANCJA - przedmiot liturgiczny, w którym umieszcza się Hostię celem adoracji lub procesji.

• MSZAŁ RZYMSKI - księga dla celebransa, zawierająca modlitwy mszalne na wszystkie dni roku liturgicznego

Litera "N"

• NAVIS - zob. łódka.

• NAWA - (łac. navis - okręt) - nawiązuje do łodzi św. Piotra, stanowiącej obraz całego Kościoła - ludu Bożego. Jest to środkowa część kościoła łącząca przedsionek z prezbiterium.

• NAWIKULARIUSZ - ministrant niosący łódkę z kadzidłem.

• NEOPREZBITER - kapłan, który niedawno przyjął święcenia kapłańskie.

• NIEDZIELA PALMOWA - Jest to ostatnia niedziela przed Wielkanocą, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Nazwa jej związana jest z pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, w czasie którego rzucano na drogę, pod nogi Jezusa, gałązki palmowe. Ta niedziela nosi też nazwę Męki Pańskiej.

• NIGRYKI to tekst obrzędów, zawarty w księgach liturgicznych - w odróżnieniu od rubryk, nie są to przepisy liturgiczne, ale zasadnicza treść obrzędów.

• NOWICJAT - (łac. novicius od novus tzn. nowy) Jest to wstępny okres formacji, który muszą przejść kandydaci do zakonu lub zgromadzenia zakonnego. Przygotowuje on bezpośrednio do złożenia ślubów zakonnych. Celem jego jest głębsze poznanie wybranego zgromadzenia i upewnienie się co do słuszności wybranej drogi. Nowicjat trwa rok lub dwa lata. Jest poprzedzony kandydaturą lub postulatem.