Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

LITERA "A"

• ABSOLUCJA - (rozgrzeszenie) - udzielane przez kapłana w sakramencie pokuty odpuszczenie grzechów.

• ABSYDA - patrz. APSYDA

• ADORACJA - oddanie czci, uwielbienie, uniżenie się przed Bogiem, hołd oddawany Bogu.

• ADWENT - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, a także oczekiwanie na przyjście Chrystusa przy końcu czasów (paruzja).

• AGNUS DEI - "Baranek Boży"

• AKOLITA - posługujący w liturgii (przygotowuje ołtarz i dary ofiarne oraz pomaga w Rozdawaniu Komunii Świętej)

• AKOLITKI - lichtarze z płonącymi świecami używane w czasie czytania Ewangelii oraz w procesjach niesione obok krzyża.

• ALBA - długa, biała szata liturgiczna (kapłana i służby liturgicznej w czasie liturgii), symbolizująca łaskę chrztu św.

• ALUMN - student Seminarium Duchownego, potocznie kleryk.

• AMBONA - miejsce do czytań biblijnych oraz wygłaszania homilii (kazań), dziś najczęściej pulpit zwany ambonką usytuowany w prezbiterium.

• AMEN - uroczyste potwierdzenie: "Niech tak się stanie!" lub "Tak, wierzę w to!"

• AMPUŁKI - są to naczynia liturgiczne w kształcie małych dzbanuszków, w których podaje się wino i wodę do Mszy Świętej.

• ANIOŁ PAŃSKI - modlitwa odmawiana rano, w południe i wieczorem dla uczczenia Wcielenia Bożego i macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

• ANTYFONA - refren rozpoczynający i kończący psalm w liturgii godzin, używany też podczas Mszy Świętej i w nieszporach.

• APOKRYFY - księgi wczesnochrześcijańskie tematycznie związane z Pismem Świętym (często zawierają opisy z życia Pana Jezusa).

• APOSTOLAT - urząd głoszenia Ewangelii i posługa sakramentalna (duchownego), w przypadku świeckich - czynne zaangażowanie w Kościele poprzez przykład życia i modlitwę.

• APOSTOŁ - najbliższy współpracownik Jezusa (świadek całego czasu, "kiedy Pan Jezus przebywał z nami... aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba "Dz 1,21n).

• APSYDA - półkolista wnęka w ścianie kościoła lub kaplicy, występuje zwykle w niej miejsce na tabernakulum lub krzesła dla kapłana.

• ARCHIDIECEZJA - jednostka terytorialna administracji kościelnej.

• ARCYBISKUP - tytuł biskupa stojącego na czele archidiecezji (metropolii).

• ASCEZA - ćwiczenie się w cnocie.

• ASPERSJA - liturgiczne pokropienie wiernych wodą święconą jako przypomnienie chrztu, jego skutków i zobowiązań.

• ASYSTA - diakon lub dwaj diakoni towarzyszący biskupowi bądź kapłanowi w uroczystej celebracji (lub ministranci asystujący głównemu celebransowi).

• AUDIENCJA - wcześniej uzgodnione oficjalne spotkanie z ważną osobistością.

• AUREOLA - koło otaczające głowy świętych (symbolizujące świętość).

LITERA "B"

• BALDACHIM - ozdobny daszek lub ozdobna osłona z materiału nad godnymi czci miejscami i osobami, przede wszystkim jako osłona niesiona nad Najświętszym Sakramentem, także nakrycie ołtarza lub tronu.

• BAPTYSTERION - z języka greckiego chrzcielnica.

• BAPTYSTERIUM - wolno stojąca kaplica chrzcielna lub element dawnych kościołów biskupich, w kościołach parafialnych przeważnie tylko chrzcielnica.

• BAZYLIKA - w sensie architektonicznym - kościół wielonawowy (nawa główna wyższa od naw bocznych).

• BASILICA MINOR - tytuł nadawany znaczniejszym kościołom.

• BEATYFIKACJA - uznanie za błogosławioną, osobę zmarłą w opinii świętości (poprzedzone procesem beatyfikacyjnym).

• BENEDYKCJONAŁ - księga zawierająca błogosławieństwa osób oraz poświęcenia rzeczy i miejsc służących człowiekowi.

• BIBLIA - Pismo Święte - zbiór ksiąg napisanych pod natchnieniem Ducha Świętego zawierających słowo skierowane do ludzi przez Boga.

• BIERZMOWANIE - sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym człowiek otrzymuje w szczególny sposób Ducha Świętego.

• BINACJA - dwukrotne odprawianie Mszy Świętej jednego dnia (prawa binacji udziela Biskup).

• BIRET - nakrycie głowy duchownych katolickich.

• BISKUP - zwierzchnik Kościoła lokalnego (diecezji), który przewodniczy wspólnocie wiernych mocą bezpośredniego apostolskiego pełnomocnictwa.

• BŁOGOSŁAWIEŃSTWO - życzenie uzyskania specjalnej przychylności Bożej dla jednostki, wspólnoty lub rzeczy przez odpowiednie słowa i towarzyszące im gesty sakralne, modlitwa nad rzeczą lub osobą w celu uproszenia pomocy od Boga.

• BREWIARZ - księga do odprawiania modlitwy uświęcenia dnia (liturgii godzin) przez duchownych i świeckich.

• BURSA - sztywna torebka do zawieszenia na szyi, na naczynie z Komunią chorych.