Słowniczek

Wszystko co chciałbyś wiedzieć.

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N -  O - P - R - S - Ś- T - U - W - Z

Litera "K"

• KADZIELNICA - czyli trybularz, używana od IV wieku w liturgii, składa się z czaszy i ruchomej kopułki podnoszonej na łańcuszkach.

• KANCJONAŁ - (łac. cantionale) zbiór śpiewów religijnych; śpiewnik kościelny.

• KANON - Najważniejsza część Mszy Świętej ze słowami przeistoczenia, nazywana także "Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną", także: pieśń wykonywana przez wiele głosów, jeden po drugim.

• KANTOR - wykonuje śpiewy podczas liturgii, psalmy, pieśni. Prowadzi wspólny śpiew.

• KAPA - to szata liturgiczna używana w czasie nabożeństw, podczas udzielania sakramentów poza Mszą Świętą i podczas procesji.

• KAPITULUM - to krótkie czytanie z Pisma Świętego podczas Nieszporów.

• KAPŁAN - w kościele katolickim: duchowny mający święcenia uprawniające do odprawiania Mszy i udzielania sakramentów. Funkcje te nadają mu rolę pośrednika między Bogiem a ludźmi.

• KATAKUMBY - podziemne chodniki z grobowcami, w których chowani byli zmarli chrześcijanie w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

• KATECHUMEN - kandydat do chrztu. Aby to się stało musi poznać podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej. W tym celu uczęszcza na katechezy, zaś czas tego przygotowania nazwano katechumenatem.

• KAZALNICA - zob. ambona.

• KAZANIE - zob. homilia.

• KIELICH - jest to naczynie liturgiczne, w którym w czasie Mszy Świętej składa się wino do konsekracji.

• KLER - jest to wspólne określenie osób, które jako diakon, kapłan czy biskup zostają przez sakrament święceń przeznaczone do posługi ludowi Bożemu w Kościele lokalnym. Włączenie (inkardynacja) do kleru tego Kościoła następuje przez święcenia diakonatu.

• KŁAMSTWO - jest to umyślne powiedzenie nieprawdy. Zakaz mówienia nieprawdy zawarty jest w ósmym przykazaniu: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" tzn. musisz zawsze mówić prawdę.

• KOLEKTA - modlitwa kończąca Obrzędy Wstępne Mszy Świętej, modlitwa końcowa w Jutrzni, Nieszporach i Godzinie Czytań, a także ofiary pieniężne składane przez wiernych podczas Mszy Świętej.

• KOLĘDY - są to pieśni śpiewane w okresie Bożego Narodzenia, wiążące się tematycznie z narodzeniem Jezusa Chrystusa.

• KOMPLETA - modlitwa wieczorna kościoła.

• KOMUNIA ŚWIĘTA - (z łacińskiego słowa communio znaczy uczestnictwo, wspólność, zjednoczenie), przyjęcie Eucharystii podczas Mszy Świętej. Jest ona  umocnieniem i siłą dla naszego życia.

• KOMŻA - krótsza szata liturgiczna, zawsze koloru białego; od IX wieku strój ministranta.

• KONFESJONAŁ - miejsce sprawowania sakramentu pokuty.

• KONGRES EUCHARYSTYCZNY - zgromadzenia katolików (o charakterze wybitnie masowym), organizowane w skali międzynarodowej, krajowej i regionalnej; ma na celu umocnienie i zdynamizowanie więzi osobowej z Chrystusem dzięki pogłębianiu tajemnicy Eucharystii, głównie w jej aspekcie egzystencjalnym (związek z życiem ludzkim), przez wykłady, seminaria i dyskusje oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

• KONWERTYTA - człowiek powracający do wspólnoty wierzących.

• KORPORAŁ - płótno, na którym rozkłada się naczynia liturgiczne (tj. kielich, patena, monstrancja).

• KOŚCIÓŁ - jest świątynią chrześcijańską wzniesioną dla stałych potrzeb kultu publicznego. Sam budynek kościelny przez swoje usytuowanie, rozmiary i swoisty kształt, z daleka zwraca na siebie uwagę. Jest on znakiem mówiącym o tym, że okoliczni mieszkańcy są ludźmi wierzącymi i gromadzą się w nim dla sprawowania Eucharystii pod przewodnictwem kapłana, a także dla przyjmowania sakramentów, słuchania słowa Bożego i wspólnej modlitwy.

• KREDENCJA - stolik na naczynia liturgiczne, takie jak: kielich z bielizną kielichową (korporał, palka, puryfikaterz, welon), puszki z komunikantami, ampułki z wodą i winem, lawaterz, tacę do lavabo, ręczniczki, tacę na piuskę.

• KROPIDŁO - Przedmiot, przy pomocy którego kapłan kropi wiernych wodą święconą.

• KRUCYFERARIUSZ - ministrant krzyża.

• KRZYŻ PROCESYJNY - krzyż przeznaczony do noszenia w czasie procesji.

• KRZYŻMO - olej święty używany podczas chrztu i bierzmowania. Stanowi go mieszanina oliwy z oliwek i balsamu.

• KUSTODIA -jest to mała puszka, w niej przechowuje się Najświętszą Hostię przeznaczoną do monstrancji.

• KYRIE ELEJSON! - "Panie, zmiłuj się!"

Litera "L"

• LAVABO - (łac. lavabo "umyję" od lavare) obrzęd obmycia rąk przez kapłana podczas przygotowania darów.

• LAWATERZ - naczynie w formie dzbanka, używane podczas obrzędu lavabo w czasie przygotowania darów.

• LEKCJONARZ - księga zawierająca czytania mszalne.

• LEKTOR - czytający czytanie podczas Mszy Świętej.

• LITURGIA -z grec. leiturgon, to znaczy "dzieło wspólne".

• LUNA - (melchizedek) półksiężyc do Najświętszej Hostii w monstrancji