Polecamy również:

 

 

 

Tragedia w Katowicach

 

Niedziela 29 stycznia 2006 21:00
Źródło: gazeta.pl
Przygotował: MB

 

  W sobotę 28 stycznia o godz. 17.15, w hali Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie odbywała się wystawa gołębi pocztowych runął dach. Co najmniej 66 osób zginęło, ponad 140 zostało rannych.  

 

 

W sobotę na miejsce tragedii przyjechał premier Kazimierz Marcinkiewicz. W niedzielę, mimo choroby, przybył prezydent Lech Kaczyński. Na miejscu są także minister zdrowia Zbigniew Religa oraz minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek.

Do Polski napłynęły kondolencje od szefów rządów i głów państw wielu krajów europejskich, m.in. od prezydentów Rosji, Francji, Niemiec, Czech. Kondolencje nadesłała Komisja Europejska.

Pogrzeb ofiar tragedii odbędzie się na koszt państwa. Prezydent, premier i marszałek Sejmu zgłosili na pomoc rodzinom ofiar po 1 mln zł. Pomoc zadeklarował także Caritas diecezji śląskiej i Caritas Polska.

W kościołach na Śląsku, także w całym kraju odprawiono modlitwy za duszę ofiar tragedii. W intencji ofiar modlił się również papież Benedykt XVI. Odprawiono także nabożeństwo w obozie Echo w Diwanii w Iraku, gdzie przebywają polscy żołnierze.

Do zawalenia się dachu mogło dojść pod naporem 50-centymetrowej warstwy śniegu i lodu.

W akcji ratowniczej wzięło udział ponad 1300 osób: wiele zespołów lekarskich, strażacy, policja, ratownicy. Do Katowic przyjechały specjalnie wyszkolone grupy ratownicze z psami.
Rannych w katastrofie zostało ponad 140 osób, w tym 13 cudzoziemców. Wydobywani z rumowiska, przewożeni byli do szpitali: w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, w Sosnowcu. W niedzielę wieczorem w szpitalach przebywało jeszcze około 80 z nich. Wielu rannych ma urazy głowy i kręgosłupa.

Przy przeszukiwaniu rumowiska ratownicy korzystali z geofonów - urządzeń do wykrywania żywych ludzi. Miejsc, gdzie mogliby znajdować się żywi ludzie, szukały w dalszym etapie akcji także psy. Największym problemem dla uwięzionych pod zawalonym dachem była temperatura - minus 15 stopni.

O godz. 16.00, 29 stycznia rozpoczęła się żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w centrum targowym w Katowicach. Będzie ona obowiązywać do środy, 1 lutego, włącznie.
W trakcie żałoby flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztów, szczególnie na budynkach należących do władz państwowych i lokalnych. Do uczczenia pamięci ofiar tragedii prezydent zobowiązał też media publiczne i prywatne.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej