Polecamy również:

 

 

 

Wspomnienie  patronki  muzyki  kościelnej

 

Wtorek 22 listopada 2005 10:45
Źródło: własne
Przygotował: MB

 

  22 listopada Kościół obchodzi wspomnienie św. Cecylii. Warto przybliżyć postać świętej, która uważana jest za patronkę muzyki sakralnej.  

 

 

Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Trudno jednak odróżnić w opisie jej męczeństwa fakty historyczne od legendy. Historia mówi, że była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat w III w. Była ponoć olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianem. W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej. W ten sposób pozyskała Waleriana i jego brata Tyburcjusza dla Chrystusa. Razem z nimi poniosła męczeńską śmierć przez ścięcie mieczem. Urodą Cecylii oczarowani byli prowadzący ją na ścięcie żołnierze, namiestnik, a nawet kat. Ciało św. Cecylii, w nienaruszonym stanie, odkryto dopiero w 822 r. w katakumbach św. Kaliksta, a następnie złożono w bazylice jej poświęconej na Zatybrzu. Bazylika ta stoi na miejscu, w którym Cecylia zamieszkała niegdyś ze swym mężem. 

Z VIII w. wieku pochodzi antyfona brewiarzowa: Cantantibus organis, Caecilia in corde suo soli Domino decantabat, co miało dać początek jej patronatowi nad muzyką kościelną. Przypuszcza się, że Cecylia mogła grać na harfie, ponieważ wtedy patrycjuszki rzymskie często grały na tym instrumencie. Wtedy rodziny patrycjuszów miały w swoich pałacach również organy. Cecylia mogła więc znać ten instrument. Według podania Cecylia lubiła śpiew i muzykę, co też nie było bez znaczenia. Kult św. Cecylii jako patronki muzyki kościelnej popularyzowały bractwa i stowarzyszenia pod jej patronatem. Ich głównym celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej odpowiadającej duchowi liturgii.

Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.

W ikonografii św. Cecylia przedstawiana jest jako orantka. Późniejsze prezentacje ukazują ją w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Jej atrybutami są: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo.
Wszystkim grupom muzycznym w naszej parafii i Panu organiście życzymy opieki świętej Cecylii.

   

 

 

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej