|
Biskupi przypominają, że język to bezcenne dobro każdego narodu, w którym wyraża się jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Podkreślają, że język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu, a jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu.
Episkopat dziękuje też ludziom kultury, którzy dbają, by ich zamysł i myśl zostały oddane w piękny, zachwycający sposób, budujący przestrzeń wzajemnego ubogacenia i dobra.
Słowa podziękowania biskupi kierują także do polonistów i bibliotekarzy. Z uznaniem odnoszą się do plebiscytu "Mistrz Mowy Polskiej", "Dyktanda Ogólnopolskiego" oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Dostrzegają też kapłanów, którzy przekazując Słowo Boże troszczą się także o językowe piękno przekazu.
Biskupi z ubolewaniem zauważają, że wraz z rozwojem kultury masowej nasiliły się w ostatnich latach zjawiska degradacji kultury i języka polskiego. Dodają, że szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej poprzez ukazywanie w sposób karykaturalny tradycji narodowej.
Jak podkreślają biskupi, niezrównanym mistrzem polskiej mowy był papież Jan Paweł II. Zachęcają, by mówienie na co dzień pięknym językiem polskim stało się troską wszystkich, a szczególnie osób publicznych na każdym poziomie i stanowisku.
Pełny
tekst listu pasterskiego - Bezcenne dobro języka ojczystego
Oprócz ostatniego listu "o bezcennym dobru języka
ojczystego" dużym uznaniem i popularnością wśród
wiernych, cieszy sie list pasterski pt. "BĄDŹMY ŚWIADKAMI
MIŁOŚCI" odczytany w Niedzielę Świętej Rodziny, do
którego lektury bardzo serdecznie zachęcamy.
Pełny
tekst listu pasterskiego - Bądźmy świadkami miłości
|
|