Sobota 09 stycznia 2009 23:50
źródło: własne Przygotował: MB
Na przełomie 2009/10 roku PIELGRZYMKA ZAUFANIA PRZEZ ZIEMIĘ TAIZÉ dotarła do Poznania i tamże osiągnęła swe apogeum. Młodzi pielgrzymi przybyli z całej Europy, a także z wielu miejsc poza naszym kontynentem. Łącznie w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé wzięli udział uczestnicy z ponad 52 narodów świata! Wszyscy mogli na własnej skórze poczuć znaną polską gościnność, gdyż zostali zakwaterowani w rodzinach w samym Poznaniu oraz w jego okolicach. W sumie uczestników
Europejskiego Spotkania Młodych było ok.30 tys.
Europejska młodzież zadaje coraz głębsze pytania o sens życia i jego cele. Chcemy stworzyć połączenie między ich pytaniami a kościołem - powiedział w jednym z wywiadów brat Alois, przeor wspólnoty Taizé, która zorganizowała zakończone w sobotę (2 stycznia) w Poznaniu 32. Europejskie Spotkanie Młodych.
"To spotkanie w Poznaniu działo się 20 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności, dzięki czemu Europa może być zjednoczona. Jednym z pytań stawianych w Poznaniu było, co robimy z tą naszą wolnością, jak jej używamy. Czy obawiamy się możliwości rozwoju i staramy się zamknąć w naszej własnej grupie, w naszym kościele czy kraju, czy też potrafimy być otwarci i potrafimy budować Europę naprawdę razem" - mówił.
Młodzi zebrani w Poznaniu modlili się przede wszystkim o pokój na świecie, nadzieję i jedność dla jego mieszkańców. Swoje prośby do Boga kierowali także m.in. w intencji porzuconych dzieci, aby odnalazły pokój u ludzi, którzy je przyjmą, osób opiekujących się ubogimi i pełniącymi odpowiedzialne zadania w życiu publicznym. Młodym towarzyszyli m.in. ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, brat Alois i brat Marek, pierwszy Polak we wspólnocie, oraz rodziny goszczące pielgrzymów w 150 parafiach Poznania i okolic. - Każdy mógł odkryć podczas tego spotkania, że nie jesteśmy sami. Stanowimy część komunii wierzących. W Polsce mogliśmy dostrzec, że wiara w Chrystusa jest nieodłączna od przynależności do Kościoła. Bardziej więc niż kiedykolwiek jest dla nas ważne, żeby nie uciekać, ale przybiec, by mówić o naszej miłości do tej jedynej komunii, jaką jest Kościół - mówił w czasie ostatniego spotkania z młodymi brat Alois. - Nadszedł więc czas, żebyście wy, ludzie młodzi, uświadomili sobie, że do was należy przekazanie innym zaufania do Boga - apelował. Przypominając słowa Sługi Bożego Jana Pawła II: "Miejcie odwagę żyć dla miłości", brat Alois zachęcał młodych do zastanowienia się, jak odnaleźć odwagę i jak przekuwać trudności i osobiste problemy na większą miłość do Boga i bliźniego.
Pytany o efekty zakończonego spotkania przyznał, że to przede wszystkim sprawa nowego doświadczenia nabytego przez jego uczestników.
"Młodzi ludzie wiedzą, że porozumienie i wzajemne zrozumienie jest możliwe pomimo granic, to pozwala zwalczyć nieufność. To doświadczenie w sercach ludzi jest ważne, bo nie możemy zmieniać świata, jeśli serca ludzi są niezmienne" - powiedział.
Zdaniem brata Aloisa, spotkanie w Poznaniu wpłynęło nie tylko na młodych pielgrzymów, ale także osoby je przygotowujące.
"Dla osób przyjmujących nie był to tylko ten kilkudniowy pobyt pielgrzymów w Poznaniu, od wielu miesięcy parafie przygotowywały się na przyjęcie gości, ludzie tworzyli nowe więzi, przekonywali się wzajemnie do otwarcia drzwi dla obcych ludzi" - powiedział.
W trakcie spotkania młodzi rozważali m.in. "List z Chin" autorstwa przeora wspólnoty z Taizé, powstały po jego pobycie w tym kraju. Jak stwierdził brat Alois, młodzi ludzie w Europie, podobnie jak ich chińscy rówieśnicy coraz intensywniej prowadzą duchowe poszukiwania.
"Podobnie jak w Chinach, także w Europie młodzi zadają coraz głębsze pytania o sens życia, jakie są cele które należy wybrać i dla których warto żyć. Nasza wspólnota w Taizé, także poprzez spotkanie w Poznaniu, chce stworzyć połączenie pomiędzy tymi egzystencjalnymi pytaniami a kościołem" - powiedział.
Wśród pielgrzymów, którzy określani są jako „young adults” (ang. młodzi dorośli) nie zabrakło także grupy z naszej parafii. Dziewięcioosobowa reprezentacja pod kierunkiem animatorki Marysi Kościstej gościła w Poznaniu w jedynej w mieście parafii ewangelicko – augsburskiej pw. Bożej Łaski. Było to dla nas nowe, a zarazem bardzo cenne doświadczenie spędzić kilka dniu wśród braci
Luteran. Dzięki poznanym tam osobom z Polski, a także z Francji, Niemiec oraz Litwy odczuwaliśmy komunię Ducha, która jeszcze bardziej się objawiała podczas wspólnych modlitw już na samych halach Międzynarodowych Targów Poznańskich w centrum miasta. Wszędzie gdzie się pojawialiśmy, byliśmy witani z wielką serdecznością i otwartością. Bariery, zwłaszcza te językowe czy kulturowe, okazały się najmniej istotnym problemem. Młodzi Europejczycy, złączeni duchem Taizé, niejednokrotnie dali świadectwo wspólnego zaangażowania w sprawy pokoju na świecie i wzajemnej ufności, która to do upragnionego przez wiele narodów pokoju prowadzi. W całym mieście przez cały czas trwania ESM unosiła się wyjątkowa atmosfera jedności i szacunku wobec różnorodnych form przeżywania wiary w królestwo Jezusa Chrystusa. W wielu miejscach rozbrzmiewały zachęcające do modlitwy i zabawy dźwięki bębnów, fletów, skrzypiec i wielu innych instrumentów. W parafii bardzo cenne były
przedpołudniowe dyskusje w małych grupach, które toczyły się w międzynarodowym gronie. Rozważane teksty biblijne, a także list brata Aloisa były okazją do podzielenia się swoimi przemyśleniami, w odniesieniu do naszej rzeczywistości, młodych żyjących w różnych krajach i środowiskach. Warto podkreślić, że bardzo ważną rolę w modlitewnym spotkaniu wspólnoty Taizé odgrywają piękne pieśni, które powodują swoja prostotą i powtarzalnością , że człowiek poddaje się wyciszeniu, refleksji, medytacji.
W sylwestrowy wieczór podczas wspólnej modlitwy brat Alois ogłosił, że kolejne, 33. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w grudniu w Rotterdamie.
"Zdecydowaliśmy się na organizację kolejnego spotkania właśnie tam, ponieważ nigdy wcześniej nie organizowaliśmy ESM w Holandii. To także ważne dlatego, że coraz więcej osób przyjeżdża z Holandii do Taizé. Ostatnim powodem było piękne zaproszenie wszystkich kościołów Holandii do zorganizowania kolejnego spotkania właśnie tam. Chcemy być z młodymi w kraju, który jest bardzo zsekularyzowany" - powiedział brat Alois.
Przeor wspólnoty podziękował za okazaną gościnność rodzinom, które przyjęły pielgrzymów i wszystkim, którzy włączyli się w organizację spotkania, w tym władzom świeckim i kościelnym.
Uczestnicy ESM w Poznaniu wyjechali przepełnieni nowym zapałem oraz radością głoszenia Chrystusa i tęsknie spoglądają ku przyszłemu Spotkaniu.
Bracia wspólnoty będą w Poznaniu do 17 stycznia. Z pomocą wolontariuszy odwiedzą w najbliższych dniach parafie, które przyjęły młodych, by posłuchać, jak przeżywano tam spotkanie i zastanowić się, w jaki sposób można kontynuować podjęte inicjatywy.
Spotkania zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taizé, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).
Materiały audio z całego 32. Europejskiego Spotkania Młodych TAIZÉ w Poznaniu można odsłuchać na specjalnie przygotowanej stronie z materiałami audio TAIZÉ 2009:
www.taize2009-radioemaus.pl