Polecamy również:

 

 

 

Symbole zła

 

Niedziela 15 listopada 2009 21:30
źródło: mariowka.sluzki.opoka.org.pl, diecezja.waw.pl, jp2w.pl
Przygotował: Artur Majcher

 

 

W październiku miałem okazję nawiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tuz przed niezwykłym miejscem, które odwiedził Jan Paweł II znajdują się tablice informacyjne, które nakłoniły mnie do napisania niniejszego artykułu.

 

 

 

W dzisiejszych czasach, niezwykle trudnych przemian, częstej pogoni za pieniądzem, za pracą, codziennymi obowiązkami, bardzo mało czasu poświęcamy na rzeczy wydawać by się mogło błahe, aczkolwiek niezwykle istotne. Mam tutaj na myśli różnego rodzaju ozdoby, biżuterię, ubrania, a nawet tatuaże które zawierają symbole, znaki, które w rzeczywistości  nie powinny się znaleźć  na szyi  człowieka należącego do  kościoła katolickiego. Znaki takie są niestosowne  dla katolików i chrześcijan, ponieważ zasadniczo służą ośmieszeniu tego co dla nas najważniejsze czyli, wiary Chrystusa i Kościoła. Kupujemy je, bo ich  posiadanie  jest modne  i bez większego  namysłu nosimy je, naiwnie wierząc w ich dobroczynność. O jakie znaki chodzi? Oto one:

Krzyż Nerona - „krzyż złamany”, Noga kurza”, „pacyfka”.
Symbolizuje on krzyż na którym, św. Piotr został ukrzyżowany w rzymskim ogrodzie cesarza Nerona. Złamane w dół ramiona krzyża oznaczają upadek chrześcijaństwa, część środowisk chrześcijańskich uznaje Krzyż Nerona za symbol satanistyczny. Gdy występuje on w kole jest okultystycznym symbolem propagowanym jako emblemat ruchów pacyfistycznych.

Krzyż z kokardką - klucz Nilu, krzyż egipski, klucz życia.
Wywodzi się ze starożytnej kultury egipskiej, gdzie jako hieroglif oznaczał życie, płodność lub zapłodnienie przez boga – Słońce. Związany był z wyobrażeniami o przezwyciężeniu śmierci, z czego powstała nazwa „klucz śmierci”. W niedawnych czasach stał się talizmanem niektórych grup zajmujących się okultyzmem i wiedza tajemną, dla których symbolizuje rozwiązłość seksualną. Krzyż z kokardą symbolizuje pogardę dziewictwa, jest to symbol możliwości wyboru partnera według osobistego uznania. Jest to zwrot do starożytnego pogaństwa, w którym praktykowano rytualne hulanki, orgie, itp. Ze względu na swój kształt przypominający krzyż, niejednokrotnie noszony jest przez nieświadomych chrześcijan.

Krzyż szatański, Krzyż zamętu
- to symbol starożytny, który podważa ważność chrześcijaństwa i boskości Boga, z czasem zapożyczony przez satanistów. Interpretacja tego symbolu nie jest jednoznaczna. Utożsamiany jest on z treścią: „Czy Jezus rzeczywiście umarł za nasze grzechy?” Korzeni tego stwierdzenia trzeba szukać w podaniu wątpliwość Prawdy, ze znanej sceny biblijnej opisującej sztatana w postaci węża wypowiadającego wątpliwość w stosunku do Boga: „Czy to prawda że Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?”

Gwiazda pięcioramienna
 – pentagram odwrócony, symbol magii czarnoksięskiej, często występuje z wpisaną głową kozła, co ma oznaczać szatana i zarazem ma być obraźliwą aluzją do Jezusa Chrystusa jako kozła ofiarnego. Znak ten może być opatrzony w dodatkowe symbole. Obydwa górne ramiona gwiazdy symbolizują dualizm we wszechświecie: dobro i zło. Ramię szczytowe zwrócone w dół wskazuje na piekło i oznacza naturę satanizmu jako zaprzeczenie, opozycję, odwrotności bowiem są dominującym elementem tego kultu w [przeciwieństwie do chrześcijaństwa. Okrąg natomiast stanowi zaporę i ochronę przed innymi złymi mocami, jest fundamentalnym znakiem dla satanizmu i czarnoksięstwa i oznacza wieczność i siłę.

Jednorożec 
– jest symbolem wolności seksualnej (miłość lesbijska, homoseksualizm, seks grupowy itd.) Ruch feministyczny i moda, która preferuje ubiór jednakowy dla kobiet i mężczyzn, popierający tezy New Age.

Motyl 
– jest to symbol własny zwolenników New Age. Tak jak gąsienica zwija się w kokon, przemienia się i wychodzi w formie motyla, tak ludzkość przechodzi z dawnej epoki w nowa erę. Gąsienica oznacza minioną epokę, w której ludzkość żyła wg tradycji. Z punktu widzenia wiary katolickiej przypisywanie amuletom mocy Bożej oraz oddawanie czci i wiary nie Bogu Stwórcy , ale przedmiotom - jest grzechem bałwochwalstwa i wykroczeniem przeciw pierwszemu przykazaniu. Egzorcyści ostrzegają, iż nawet nieświadome noszenie talizmanów i amuletów może prowadzić do dręczeń demonicznych. Mogą one wyrażać się poprzez niepokój i depresje, koszmary senne, trudności w modlitwie czy niechęć do pobożnych czynności. Bałwochwalstwu i złu należy się sprzeciwiać poprzez sakramentalne życie i kultywowanie cnót religijnych.

Pierścień Atlantów
– jest to jeden ze sposobów działania zła, zniewolenia i odwrócenia od Jezusa, jedynego Uzdrowiciela i Obrońcy człowieka. Znak wyryty na pierścieniu składa się z trzech umieszczonych w centrum wydłużonych prostokątów. Po obu stronach prostokątów, na ich przedłużeniu znajdują się po trzy mniejsze prostokąciki oraz zamykające całą kompozycję trójkąty równoramienne. Ten niezwykle popularny dzisiaj amulet ma za zadanie dawać silną ochronę i nietykalność przed agresją i złem z zewnątrz. Handlarze pierścieniami atlantów zapewniają, że talizman ten zapobiega wielu chorobom, czy wręcz z nich uwalnia. Wielu ludzi w to wierzy, skoro go kupuje i zakłada na palec. Zastanawiam się w kim pokładają swą ufność ludzie ochrzczeni, którzy na swój palec zakładają pierścień atlantów? Pewnie sami dokładnie nie wiedzą. Nadzieja, iż magiczny pierścień uchroni mnie od przeciwności i zagwarantuje pomyślność, jest oszustwem, które żeruje na ludzkiej skłonności do wierzenia czasami w byle co.

Wstążka przeplatana 
– symbol bezgranicznego powiązania z mocarstwami wszechświata, związek doskonały, nieprzerwany, niezaprzeczalny. Posiadacze tego amuletu uosabiają się również z bezwzględnym ubóstwianiem mocy świata materialnego.

Ying-Yang
– jest to symbol oznaczający równowagę pomiędzy siłami przeciwstawnymi: negatywnymi i pozytywnymi. New Age twierdzi, iż Bóg i Lucyfer uzupełniają się, gdyż siły przeciwstawne są działaniem tej samej osobowości boskiej. Symbol bardzo często wykorzystywany w praktykach współczesnego okultyzmu, stanowi często element dekoracyjny muzyków rokowych.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej