Polecamy również:

 

 

 

Wielkopostne klucze

 

Sobota 28 lutego 2009 20:00
źródło: ks. Jakub Dębiec KnC
Przygotował: MB

 

 

Wielu z Was już dziś wybiega do liturgii Wielkiej Nocy. Dobre przygotowanie do Triduum Paschalnego to jednak nie tylko omówienie i poznanie poszczególnych funkcji, ale przygotowanie serc na spotkanie ze Zmartwychwstałym. Kluczami do odpowiedniego przeżycia tego świętego czasu są: modlitwa, post i jałmużna.

 

 

 

Rozmowa, zatrzymanie i czas

Okres Wielkiego Postu, który obecnie przeżywamy, nawiązuje do wydarzeń z życia Jezusa. Zbawiciel przed rozpoczęciem swej misji udał się na pustynię, gdzie przez czterdzieści dni się modlił. Trudno sobie wyobrazić ministranta, który się nie modli. Sami jednak wiecie, że codzienna, wytrwała rozmowa z Bogiem nie jest łatwą praktyką. Dlatego też w tym czasie, przygotowującym nas do świąt Wielkiej Nocy, wszyscy jesteśmy wezwani właśnie do gorliwej i wytrwałej modlitwy.

Pragnąc wyrazić uczucie miłości względem rodziców mówicie: „kocham was”. Powiedzieć Bogu „kocham Cię” to nic innego, jak zatrzymanie, ofiarowanie Mu swojego czasu, rozmowa z Nim. Modląc się wyrażamy nie tylko miłość względem Boga, ale i odkrywamy Jego obecność w naszym życiu. Uświadamiając sobie to wszystko, warto byłoby podjąć jakieś postanowienie związane właśnie z modlitwą. Można przecież nie tylko zarezerwować czas na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, czy Gorzkich żalów, ale i częściej adorować Najświętszy Sakrament, czy po prostu więcej się modlić.

 
Powstrzymanie, przemiana i nawrócenie

Poszcząc w Wielkim Poście naśladujemy też zachowanie na pustyni Pana Jezusa. Post nie jest jednak tylko powstrzymywaniem się od jedzenia, nie jest zwykłą dietą! To nie niejedzenie słodyczy czy mięsa w piątek, ale odmówienie sobie czegoś z miłości do Boga. Chrześcijanin pości, ponieważ pragnie się nawrócić, przemienić swoje serce. Czyni to także, ponieważ kocha swoich bliźnich. Wie, że za pomocą modlitwy i postu jest w stanie pokonać nawet złe duchy (Mk 29,9). Post jest zatem konkretną postawą, której sensem jest nasza miłość do Boga i do drugiego człowieka. Post, rozumiany w taki właśnie sposób, może przybrać zatem różnego rodzaju formy. Będzie on już nie tylko powstrzymywaniem się od spożywania mięsa czy słodyczy, ale też nadmiernego używania komputera, oglądania telewizji, uczestnictwa w zabawach, dyskotekach. Ważne jest zatem, byście czas Wielkiego Postu wykorzystali także dla praktykowania postu, który pozwala nam odkryć, że wszystko, co mamy, pochodzi tak naprawdę od Boga i że jest Jego darem.

 
Rezygnacja, dzielenie i dar

Z praktyką postu wiąże się również jałmużna. Polega ona na dzieleniu się różnymi dobrami z potrzebującymi. Jej praktykowanie nie musi i nie powinno się jednak ograniczać wyłącznie do owych czterdziestu postnych dni. Ale czy dzielić z innymi powinni się także nie- zarabiający pieniędzy uczniowie? Tak, bo każdy z nas może podzielić się tym, co zaoszczędził, co zgromadził. Rezygnując z przesiadywania przed komputerem lub telewizorem, oszczędzamy czas, który możemy ofiarować np. rodzicom, pomagając w obowiązkach domowych czy też choremu koledze, odwiedzając go. Osoby, które powstrzymają się od jedzenia słodyczy, mogą podzielić się nimi z innymi lub zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać na jakiś określony cel.

Modlitwa, post i jałmużna to klucze określające konkretne zadania, które powinniśmy wypełnić kierując się miłością do Boga, objawiającego się nam w Jezusie Chrystusie. Podejmowanie tych działań, które są najważniejszymi dobrymi uczynkami, z jednoczesnym zawierzeniem Bogu, który jest Miłością, gwarantuje naszą przemianę, nasze nawrócenie, a co za tym idzie dobre przygotowanie naszych serc na spotkanie ze Zmartwychwstałym.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej