Polecamy również:

 

 

 

Wojtek Sokołowski - 12 lutego 09, msza godz. 18.00

Młodzi i zdolni psałterzyści

 

Czwartek 12 lutego 2008 21:55
źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

W naszej parafii lektorów czy ministrantów, którzy śpiewają psalmy jest jak na lekarstwo. Wprowadzając w życie chrześcijańskie powiedzenie pt. "Kto śpiewa dwa razy się modli", ks. opiekun wyznaczył zdolnych i młodych ministrantów, aby pod okiem pana organisty kształcili swoje umiejętności wokalne, ubogacając liturgię.

 

 

 

W grupie nowych psałterzystów znaleźli się Paweł Pieróg, Wojtek Sokołowski i Damian Uryszek. Swoje debiuty za sobą mają już Paweł i Wojtek, którzy odpowiednio w środę (11.02)) i czwartek (12.02) pierwszy raz z ambonki ubarwili liturgię swoimi chłopięcymi głosami. W piątek (13.02) o 18.00 kolejny debiut, tym razem Damiana, który już z niecierpliwością oczekuje tego momentu.

Warto podkreślić, że śpiew i muzyka kościelna, jako część składowa uroczystej liturgii, dzieli z nią cel ogólny, jakim jest chwała  Boża, uświęcanie i zbudowanie wiernych.

Uwagi!
Psalm responsoryjny następuje po pierwszym czytaniu następuje i stanowi integeralną część liturgii słowa. Psalmy bierze się zwykle z lekcjonarza, ponieważ ich teksty łączą się ściśle z poszczególnymi czytaniami, a zatem wybór psalmu zależy od czytań. 

Śpiew psalmu responsoryjnego jest śpiewem solowym. Jeżeli w wyjątkowych wypadkach śpiewa dwóch lub trzech kantorów, powinni szczególnie dbać o to, aby treść psalmu była zrozumiała dla wiernych. Melodia powinna jeszcze bardziej tę treść przybliżyć, a nie przesłonić jej przesadnie rozbudowaną formą. Śpiew psalmu responsoryjnego zawsze powinien być wykonywany z ambony.

 

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej