Poniedziałek
17 marca 2008 19.30 Źródło: katolik.pl opracowanie:
MB
Niedziela Palmowa, przypadająca w tym roku 16 marca, rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Od 1986 r. w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.
Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem- jako Ewangelii - Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Chrześcijańskie tajemnice wiary przenikają się wzajemnie - chwała i radość tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie i zbawienie.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku.
Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z
baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i
obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo
Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł
zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym
deszczem.
Śpiew
Męki Pańskiej podczas mszy św. na godz. 12.15