Polecamy również:

 

 

 

Zgromadzeni u stóp Maryi

 

Środa 15 sierpnia 2007 18:20
Źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

Co roku w naszej parafii obchodzimy uroczystość odpustową ku czci naszej patronki Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. 

 

 

 

Do tej niezwykłej uroczystości przygotowywaliśmy się już jej wigilię, po przez specjalne nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego modliliśmy się wyjątkowym hymnem liturgicznym, typowym dla Kościołów Wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej zwanym Akatystem (z gr. akathistos), którego treścią jest pochwała Matki Bożej (posłuchaj fragmentu).

Centralne uroczystości odpustowe miały miejsce na Sumie  o godz. 12.15. Liturgii przewodniczył, jakks. Tadeusz Chlipała Prefekt i Dyrektor Administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. również wygłosił kazanie ks. Tadeusz Chlipała Prefekt i Dyrektor Administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Na uroczystości przybyli księża z sąsiednich parafii i dekanatów, władze starostwa i miasta, kombatanci, wierni oraz goście Pieszyc - siostry salezjanki wraz z siostrami nowicjuszami, które co roku wyruszają w pielgrzymce do naszego kościoła.

Z rozważań księdza Proboszcza:
"Rozważając tajemnicę Wniebowzięcia NMP zgromadziliśmy się u jej stóp, by złożyć Bogu trójjedynemu najświętszą ofiarę. Zgromadziliśmy się u stóp Maryi, która z tego miejsca patronuje temu miastu i tej parafii od początku jego istnienia. Przyszliśmy w dniu odpustu by prosić o potrzebne łaski dla całej naszej wspólnoty parafialnej, jak również dla tych, którzy z wyboru mieszkańców rządzą tym miastem. Modlimy się w tym szczególnym dniu za wszystkie nasze rodziny, za młodzież, dzieci, ludzi starszych, samotnych i chorych. Polecamy tych wszystkich, których Bóg powołał do Siebie w ostatnim roku. 

Dzisiejszy dzień w życiu naszego narodu ma charakter szczególny również przez fakt, że od 87 lat w tym właśnie dniu obchodzimy (z drobnymi przerwami) Dzień Wojska Polskiego. Wiele znamienitych wydarzeń i bitew było w tysiącletniej historii naszego narodu, ale wspominamy tę szczególną, której moment przełomowy rozegrał się 15 sierpnia 1920 roku pod Warszawą. Bitwa ta była potwierdzeniem uzyskanej dwa lata wcześniej niepodległości, ale równocześnie ma ważne znaczenie w dziejach Europy i świata, bowiem to ją wymienia się wśród osiemnastu najważniejszych wydarzeń ludzkości. Wspominamy w związku z tym tych wszystkich, którzy przez lata o wolność naszego narodu walczyli. 

Dzisiejsza uroczystość w naszej tradycji ludowej nosi też nazwę święta Matki Bożej Zielnej, bowiem to w dniu dzisiejszym przynosimy do naszych kościołów zioła i kwiaty, dziękując Bogu za zbiory i żniwa, ciesząc się co z jego łaskawości otrzymujemy.
Jest taka piękna legenda, która też jest wspaniałym uzasadnieniem dzisiejszej uroczystości Matki Bożej Zielnej. Mówi ona bowiem, że kiedy apostołowie wrócili, tam gdzie zasnęła Matka Boża, nie znaleźli jej ciała, a w tym miejscu były właśnie kwiaty i zioła. Niech te poświęcone kwiaty i zioła przypominają nam o tej uroczystości, a przede wszystkim o Maryi, zwłaszcza w naszych domach. 
Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w procesji eucharystycznej dookoła kościoła.

Czas spędzony w świątyni ubogacił naszą wiarę, pozwolił jeszcze raz z nadzieją spojrzeć w kierunku Maryi, Tę która od lat wstawia się za nami. Ten czas spędzony w świątyni uświadomił nam również jeszcze jedną ważna prawdę, nie tylko, że jesteśmy braćmi w wierze, ale również jesteśmy braćmi i synami jednego Narodu, dlatego to czas odczuwania szczególnej jedności.

W godzinach południowych odbyło się nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni maryjnych pod  Krzyżem Jubileuszowym.

 

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej