Polecamy również:

 

 

 

Uroczystość Wniebowzięcia NMP - odpust w naszej parafii

 

Wtorek 15 sierpnia 2006 22:35
Źródło: własne
Przygotował: Artur Majcher

 

 

15 sierpnia o godzinie 12:15 została odprawiona uroczysta Msza Święta odpustowa, której przewodniczył były proboszcz naszej parafii ks. kanonik Andrzej Oramus.

 

 

 

W Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest 15 sierpnia. Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej - w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach. Jest to również najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi - Matki Jezusa.

Dzień 15 sierpnia jest to równocześnie święto patronalne w naszej parafii. Główna Msza Święta, - odpustowa została odprawiona o godzinie 12:15. Uroczystościom odpustowym przewodniczył ksiądz kanonik Andrzej Oramus, który w latach 1985-1990 był proboszczem w naszej parafii.
W kazaniu ks. Andrzej Oramus podkreślił, że "Maryja wskazuje nam drogę do nieba swoim pokornym życiem, wiernie oddanym Bogu, opromienionym miłością do Boga i do ludzi. Maryja uczy nas postawy pokornej, cichej i ofiarnej służby. Tak jak Maryja powinniśmy być wdzięczni Bogu za łaski jakich Bóg przez Jej wstawiennictwo nam zawsze udziela."

Dzień 15 sierpnia to również dzień Wojska Polskiego, wspomnienie jakże ważnej dla naszej ojczyzny Bitwy Warszawskiej, o której często mówimy cud nad Wisłą. W uroczystościach odpustowych wzięli udział jak co roku nasi kombatanci, którym towarzyszył poczet sztandarowy. W dzisiejszej homilii przewodniczący uroczystościom ks. Andrzej Oramus wspominając wydarzenia sierpnia 1920 roku stwierdził, że "Polacy potrafili wspiąć się na wyżyny swojego człowieczeństwa, aż do heroicznej ofiary z życia. Powinniśmy ich naśladować ich postawę wobec Boga i ojczyzny". Ponadto nadmienił on, iż naszemu miastu nie są obojętne losy naszej ojczyzny. W naszej świątyni w czasie stanu wojennego wielokrotnie modlono się w intencji ojczyzny śpiewając Boże coś Polskę.

Uroczystości odpustowe zostały uwieńczone procesją Eucharystyczną, którą poprzedziła Litania Loretańska. Na zakończenie odpustowych uroczystości wierni odśpiewali Te Deum.

 

Galeria zdjęć

Procesja odpustowa

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej